Často kladené otázky (FAQ)

Jakou si můžu vybrat hru?

Na výběr máte ze čtyř druhů:

VIRTUAL
Virtuální hra, kterou můžete hrát z jakéhokoliv zařízení s připojením na internet. Hra obsahuje luštění, hledání informací, může obsahovat plánky, návody a podobně, které je třeba zrealizovat nějakou vlastní výrobou (například vystřihovánka mnohostěnu, kterou je nutné vytisknout, složit a teprve potom si po obvodu přečíst řešení úlohy, které je jinak, v rozloženém stavu, nečitelné). Hra typu virtual není nijak vázána na geografickou polohu a lze ji hrát kdekoliv a odkudkoliv (při zachování podmínky s internetovým připojením).

QUEST
Výjimečná hra, která je nadstavbou hry typu virtual. Questy vyhlašujeme několikrát do roka a je pro ně určující, že každý z nich má pevně daný začátek a konec a čas na luštění jednotlivých úkolů. Do questu je nutné se přihlásit před jeho začátkem (je to možné i v jeho průběhu, ale hráč je pak znevýhodněn nemožností získat maximální počet bodů). V questu je hráč odměněn za vyluštění úkolu před časovým limitem bonusovými body (typicky tolik bonusových bodů, kolik minut zbývá do konce limitu na úkol). Úkoly jsou zveřejňovány v pevné časové periodě (obvykle 8 hodin).

TRAIL
Hra svázaná s určitým místem – procházka či projížďka na kole, na lodi, vlakem atd. Jednotlivé úkoly trailu jsou vždy spojené s konkrétními místy, které je třeba navštívit a zjistit nějakou informaci v terénu (například číslo vyryté do pískovcového soklu památníku, číslo lampy, obrázek ve štukatuře atd...). U každého úkolu se z jeho popisu dozvíte zajímavosti a informace o tomto kokrétním místě. Trail je ze všeho nejvíc průvodcem s přidaným luštěním.

ART
Kombinace hry typu virtual s koupí hudebního alba či jiného uměleckého díla v elektronické podobě. Umělec sám vytvořil hru typu art tak, aby vás provedla jeho dílem. Například – každý úkol obsahuje jednu skladbu z autorského CD ke stažení a nějaký autorův osobní text o jejím vzniku nebo inspiraci pro ni. Na konci je vždy otázka, která se této skladby, nebo průvodního textu týká. Po jejím správném zodpovězení se odemkne úkol číslo dva atd. Na konci hráč vlastní legálně zakoupené písně či jiné dílo.


Kdo vytváří hry?

Kromě našeho týmu další nadšení hráči, kteří se na to cítí. Můžete mezi ně patřit i vy. Pokud budete chtít vytvořit na naší platformě svou vlastní hru, kontaktujte nás a my se vám co nejdříve ozveme. Tvůrci našich her je nevytváří zadarmo, odměňujeme je 50% z prodejní ceny každé prodané hry. Hry označené naším logem vytvořil náš tým, hry našich tvůrců pečlivě prověřujeme a schvalujeme a nikdy je nezveřejňujeme dřív, než jsou vyzkoušené, bez chyb a plně funkční.


Je hraní nějak bodované?

Je, samozřejmě, jedná se přeci o herní systém. Za každou hru, kterou úspěšně dokončíte, dostáváte celkové body. Ty se mohou lišit podle schopností jednotlivých hráčů. Obvykle dostanete za každý úspěšně zvládnutý úkol 100 herních bodů, ale svými již získanými body můžete i platit (nápověda, další pokusy, atd..), takže výsledné skóre u každé hry se bude u každého hráče lišit. Rozdílný bude také počet her, které různí hráči absolvovali. Navíc čas od času vypisujeme prémiové hry s vyšším bodovým ohodnocením (Haloween, Sv. Patrick aj.), další body můžete obdržet získáním trofejí atd... Herní body ze všech vámi úspěšně dokončených her se sčítají a jsou promítány do žebříčku nejúspěšnějších hráčů.

Co znamenají ikony pod logem hry?

Soubor ikon, tzv. „ATRIBUTY“ udávají parametry každé hry. Jako první vlevo je vždy modrá ikona definující druh hry – VIRTUAL, QUEST, TRAIL nebo ART (vizte výše). Za ní následuje soubor základních ikon, které jsou odlišeny barevně podle obtížnosti:

- Zelená barva ikony znamená, že parametr je pro hru určující, nebo doporučený. Příklad: zelená ikona s jízdním kolem určuje, že hru je možné absolvovat pohodlně na kole (malé, až žádné převýšení, široké a pohodlné cesty, cyklostezky, klidné mětské prostředí,atd.).

- Oranžová ikona znamená, že parametr je pro hru nejakým způsobem nekomfortní, ale použitelný. Příklad: oranžová ikona s jízdním kolem určuje, že trail na kole lze absolvovat, ale se sníženým komfortem nebo překážkami (horší cesta, nutnost kolo tu a tam přenést, atd.).

- Červená barva znamená, že parametr je pro hru kritický. Příklad: červená ikona s jízdním kolem určuje, že trail je na kole možné absolvovat s rizikem a velmi nekomfortně, až na hraně sjízdnosti (ostrý sjezd mimo cesty, náročný výšlap s velkým sklonem, průjezd oblasti s vysokým výskytem chodců, atd.)

- Šedá ikona s černým přeškrtnutím znamená, že parametr je nepoužitelný. Příklad: šedá, černě přeškrtnutá ikona s jízdním kolem určuje, že trail nelze na kole absolvovat (na trase jsou strmé schody, trasa vede místem, kam je cyklistům vjezd zakázán, trail je určený pro odlov z lodi atd.).

Třetí a poslední skupina ikon jsou tzv. „seznamy“, do kterých hra patří. Například modrá ikona s motivem vodní kapky udává, že hra se počítá do „Vodního poháru“ (více u hesla SEZNAMY).


Co jsou to SEZNAMY?

Seznamy obsahují určitou skupinu her (které ale nemusí být stejného druhu). Typickým příkladem může být seznam „Vodního pohár“, který obsahuje několik konkrétních trailů s tématikou vody (např. trail Bolevecké rybníky, trail Podél Úslavy, trail Hracholuská přehrada, virtuální hru Tajemství jezera, atd.). Seznamy jsou využité převážně v sekci TROFEJE.


Co jsou to Trofeje?

Trofej je speciální virtuální odznak, který může hráč získat splněním nějaké podmínky. Získané trofeje jsou zobrazeny v hráčově profilu jako aktivní (barevné), ještě nedosažené trofeje pak jako neaktivní (šedé). Trofej může být odstupňována podle náročnosti. Příklad trofeje: „Vodní pohár". Pro získání první úrovně trofeje „Vodní pohár" je třeba mít úspěšně odehráno alespoň 5 her ze seznamu „Vodní pohár". Pro druhou úroveň deset her, pro třetí úroveň dvacet her, atd. (příklad je smyšlený).

 

Jak fungují herní body?

Základní nastavení všech her je následující: 100 bodů za úspěšně vyřešený úkol, -20 bodů za každý další pokus nad počet pokusů zdarma, -50 bodů za nápovědu. U her typu QUEST pak ještě navíc 1 herní bod za každou minutu, která zbývá do konce limitu na úkol (například: Limit na vyřešení úkolu je 8 hodin, tedy 480 minut. Hráč úkol vyřešil už za jednu a půl hodiny, tedy za 90 minut. Na jeho herní účet je mu tedy připsáno 100 bodů za vyřešení úkolu plus 390 bodů za zbývající minuty do limitu, celkem tedy 490 bodů za tento konkrétní úkol). Vy výjimečných případech můohou být bodové ohodnocení úkolu, počet bonusových bodů za ušetřenou minutu, cena za další pokus nebo za nápovědu stanoveny odlišně, ale toto si vyhrazujeme jen pro náš tým a jen pro výjimečné situace.

 

Kolik úkolů má jedna hra?

U QUESTu je to pokaždé jinak, ale nikdy to není méně než 10. Například u našeho prvního questu (Fibonacci) bylo úkolů 21, náš druhý Quest (Pandemia - Útěk) měl úkolů 10. U VIRTUAlních her se počet úkolů také liší, minimální počet je stanovený na 5. TRAILy mají vždy alespoň 10 úkolů, u ARTových her záleží na počtu skladeb na albu.

 

Kolik to stojí?

Ceny se opět různí podle typu a délky hry, typicky však máme následující nastavení:

Quest a Virtual: počet úkolů x 10,- Kč, zaokrouhlujeme (tedy například quest se 13 úkoly bude stát 100,- Kč, quest se 14 úkoly 150,- Kč, atd.)
Trail: počet úkolů (zastávek) x 5,- Kč, zaokrouhlujeme (tedy například trail se 13 úkoly bude stát 50,- Kč, trail se 14 úkoly bude stát 60,- Kč, atd.)
Art: cenu určuje autor uměleckého díla.
Vyhrazujeme si právo v určitých případech cenu hry stanovit individuálně.

 

Jak funguje můj herní účet?

Na začátku provedete registraci, kdy uvedete pouze vaše jméno, herní nick a e-mail. Kdykoliv se pak takto příhlásíte, systém vám zobrazí vaši historii (vyřešené i rozehrané hry, bodové skóre, trofeje atd.). Všechny hry, které zakoupíte, jsou automaticky svázané s vaším aktuálním přihlášením.

 

Můžu hru koupit někomu jinému jako dárek?

Ano, u každé je ikona, která vám umožní koupit „Dárkový voucher“ – e-mailem vám přijde unikátní kód, který můžete komukoliv darovat. Obdarovaný pak kód uplatní po svém přihlášení do systému. Dárkový voucher je vždy platný pro jednu konkrétní hru. Dárkový voucher lze zdarma získat také v rámci našich promo akcí.

 

Kolik lidí může hru hrát?

Počet hráčů na jednu vstupenku nijak neomezujeme. Mějte však na paměti, že hru lze hrát jen jednou, po jejím odehrání zůstává ve stavu "Vyřešeno".